Personel Ödüllendirme

Şirket çalışanların üzerinde sadakat yaratmanın ve motivasyon ile verimliliği arttırmanın en etkili ve başarılı yolu olan personel ödüllendirme, farklı şekillerde şirketlerin sadakat programlarına adapte edilebilir. Şirket değerlerini ve kurum kültürünü özümseyen bir personel ödüllendirme ve takdir sistemi, çalışanların kendilerini değerli hissettikleri ve mutlu oldukları bir çalışma ortamı oluşturur. Huzurlu ve mutlu bir çalışma ortamı herkesi pozitif yönde etkileyeceğinden sadakat programlarının parçası olan ödüllendirmenin, şirketleri başarıya ulaştıran en önemli araçlardan biri olduğunu söyleyebiliriz. Personel ödüllendirme ve takdir programları, şirket içerisinde devamlı hale geldiğinde başarılı işlere imza atmak için daha fazla emek harcayan çalışanlar, daha çok sorumluluk almak ister ve dolayısıyla performansları yükselir.

Yetenekli çalışanların şirket içerisinde kalmasına ve rakip şirketlerin önüne geçilmesine yardımcı olan bu programların şeffaf bir şekilde yapılması, çalışanların adil bir işleyiş olduğunu görmesi açısından önemli olduğundan ödüllendirme sistemi güven ve açıklık üzerine kurulmalı. Hangi durumlarda, ne tarz  ödüller verileceği ve uygulama kriterleri belirlenmeli,değerlendirme sonuçları ölçülebilir olmalı, şirket çalışanlarının görüşleri alınmalı ki personel ödüllendirme programından herkes memnun kalsın ve aksi bir sonuç ortaya çıkmasın. Çalışanların sadece yöneticileri tarafından takdir edilmemesi aynı zamanda çalışma arkadaşlarından da takdir ve tebrik görebilmesi çalışan motivasyonunu daha yukarı çıkardığından personel ödüllendirme ve takdir programlarının bu doğrultuda hazırlanması gerekiyor.Sadece ast üst ilişki düzeyi ile sınırlanmayan ve bütün çalışanların görüşlerine önem veren uygulamalar, daha başarılı oluyor.

Takdir, teşekkür, başarı sertifikası gibi manevi ödüller ile maddi ödüller bir araya getirildiğinde sadakat programları daha verimli işlediğinden şirketler, buna yer veren bir program seçmeye dikkat etmeli.Çalışanların olumlu görüşlerini paylaşabileceği ve birbirlerini ödüllendirebileceği dinamik bir sistem yaratan Biggstars Çalışan Takdir ve Sosyal Ödüllendirme yazılımı; sadakat yaratma, şirket içi iletişimi arttırma, kurum itibarını yükseltme, çalışma standartlarını iyileştirme ve takdir kültürü yaratma konusunda çok başarılı. Ödül puan yönetimi, entegrasyonu, güvenli altyapısı, online raporlama modülü ve özelleştirilebilmesiyle fonksiyonel bir ara yüze sahip olan Biggstars platformu, 850 markada, 30 ana kategoride, 25.000’in üzerindeki ürün çeşitliliği, hediye çekleri ve seyahat deneyimleriyle geniş bir ödül yelpazesi sunuyor. Hem mobilde hem web ortamında çalışabilen personel ödüllendirme programına, çalışanların ve yöneticilerin istedikleri yerden erişmeleri mümkün.

Comments 0

Bir Cevap Yazın