Sirketlerde Ödüllendirme

Şirketlerde Ödüllendirme ve Motivasyon

Bağlılığı yüksek olan çalışanların düşük olan çalışanlara göre %202 daha iyi performans sergilediği kanıtlanmışken başarı için şirketlerin motivasyon ve ödüllendirme programlarına ağırlık vermesi önemli!

Şirketlerde ödüllendirme, motivasyon, sosyal tanıma ve takdir programları olmadığında onların gerçekten başarılı olabileceklerine inanıyor musunuz? Gallup’un yaptırdığı araştırmaya göre çalışanların %51’i iş yerlerinde mutsuz ve dünya çapındaki çalışanların %87’si de şirketlerine bağlı değil. Yani araştırmalarla da kanıtlandığı gibi şirketlerin büyümesi için çalışan bağlılığı kritik önem taşıyor. Bunu sağlamak için de şirketlerde ödüllendirme ve motivasyon programları şart!

Bağlılığı yüksek olan çalışanların düşük olan çalışanlara göre %202 daha iyi performans sergilediğini belirten Business2Community’nin raporundan yola çıkarak her şirketin mutlaka ama mutlaka motivasyon ve ödüllendirme programlarına ihtiyaç duyduğunu söyleyebiliriz.

Çalışan Mutluluğu

Mutlu çalışanlar = mutlu müşteriler olduğundan, kurumların çalışanları odak noktasına alması çok önemli. Keyifli bir çalışma ortamı, çalışanların ne istediğini dinlemeye istekli şirketlerle başlar ve başarı da onların arkasında gelir. Bu bir kazan kazan durumu olduğundan çalışan mutluluğuna odaklanmalı ve onların mutlu olmaları için şirketlerde motivasyon ve ödüllendirme programlarına yer vermeli.

Kurum kültürünü ve değerlerini yansıtan çalışan ödüllendirme, sosyal tanıma ve takdir uygulamaları, çalışanlar için daha mutlu, huzurlu ve verimli bir ortam yaratır ve şirketlerin rakipleri karşısında öne geçmesine yardımcı olur. Şirketlerde motivasyonun önemli bir kaynağı olan bu gibi sadakat programları, çalışanları yüksek performansa ulaştırdığından ve bu durum, her şirketin arzusu olduğundan çalışan ödüllendirme ve takdir programlarını doğru şekilde belirlemek ve koordine etmek çok önemli.

Farklı Jenerasyonlara Özel Ödüllendirme Seçenekleri

Şirketlerde ödüllendirme sisteminin kurum yapısına uygunluğundan emin olunmalı, programın uygulama kriterleri belirlenmeli, hangi ödüllerin hangi durumlarda verileceği kararlaştırılmalı, çalışanların fikirleri alınmalı, değerlendirme sonuçları ölçülebilir olmalı ve platform adil ve şeffaf şekilde yürütülmeli ki tüm çalışanlar bu sistemden memnun kalsın.

Sadece maddi ödüllendirmelere yer verilmemeli aynı zaman da manevi ödüller de çalışan sadakat programları içerisinde yer almalı ki özellikle takdire ve sosyal tanımaya değer veren yeni nesli kazanmak mümkün olsun. Çalışan takdir ve ödüllendirme projelerinde verilen hediyenin algı değeri, X ve Y kuşağında çok daha kolay algılanıyor; ancak Z jenerasyonuna geldiğimizde sosyal takdir de işin içine giriyor. Z kuşağı, puan ve ödüllendirme dışında şirketin sosyal platformlarında da görünmek istiyor.  

Esnek Yan Haklar

Çalışan tanımanın ofis dışında da devam etmesinin önemi, gün geçtikçe artıyor. Çalışan bağlılığı uygulamalarının kapıdan çıktıktan sonra bitmemesi için standart ödül programının ötesine geçmelisiniz. Mesela; çalışanları spor yapmaya, sağlıklı beslenmeye ya da kilo vermeye teşvik edebilirsiniz. Hedeflere ulaştıklarında onlara puan verebilir ve günün sonunda şirketinize özel ödül-puan sitesinde harcamalarını sağlayabilirsiniz.

Herkes ödüllendirilmeyi sever; ama hediyenin ne olduğu ve çalışanın o hediyeye ihtiyacı olup olmadığı çok önemli olduğundan hiç kullanmayacak ya da gereksiz bir ödüllendirme yapmak istemezsiniz. Mesela; başarılı çalışanlarınızdan birine özel bir kayak tatili hediye etmeye karar verdiniz; ama çalışanınız kaymayı bile bilmiyor. Bu gibi kötü durumlarla karşılaşmamak için şirketlerde ödüllendirme uygulamasını, esnek yan haklarla buluşturmalısınız. Bu sayede çalışanlar, puanlarıyla ihtiyaçları doğrultusunda seçim yapabilirler.

Biggstars olarak şirketiniz için global bir çalışan takdir ve ödüllendirme platformu oluşturabilir, çalışan sadakat ve motivasyonunu arttırmak için gerekli ortamı sağlayabiliriz.

Çalışanların ödüllendirileceği, motivasyonunun artacağı, tebrik edileceği, olumlu görüşlerini paylaşabileceği dinamik bir sistem yaratan Biggstars; 25.000’in üzerinde ödüllendirme seçeneği, çalışanlara seçme şansı veren esnek yan hakları, seyahat ve deneyimler bölümü, mobilde ve web ortamında çalışabilen uygulamaları, raporlama modülleriyle çalışanların ve yöneticilerin her an, her yerde erişebileceği işlevsel bir program oluşturuyor.

Comments 0

Bir Cevap Yazın