Bayi Ödüllendirme Stratejileri

Rekabetin yüksek olduğu bir pazarda bulunuyorsanız güçlü bir sadakat programınız ve tabii ki bunun bir parçası olarak sağlam bir bayi ödüllendirme stratejiniz olmalı!

Eğer iş ortaklarınıza, bayilere, acentelere yüksek kalitede ürün ve hizmet sunabiliyorsanız, sizi sürekli tercih etmeleri için onlara kusursuz bir alan yaratır ve aynı zamanda ilham verirsiniz. Tabii verimli, sadık ve mutlu bir bayi ve iş ortağı ağı için şirketlerin bundan çok daha fazlasına ihtiyaç duyduğu da bir gerçek.

Rekabetin yüksek olduğu ve ekonomik durumdan etkilenen bir pazarda bulunuyorsanız güçlü bir sadakat programınız ve tabii ki bunun bir parçası olarak bayi ödüllendirme stratejiniz olmalı. Sadık bayi ağını güçlendirmeye yardımcı olmanın ve sunduğunuz hizmetleri yükseltmenin birçok yolu var; işte bunlardan bazıları…

Puan Sistemleri ve Genişletilmiş Faydalar

B2B müşterileri ödüllendirmenin en efektif ve basit yollarından biri, hizmetleri ya da ürünleri tekrar almaya teşvik edecek ödüllendirme yöntemleri kullanmak. Bu yöntemlerden biri olan puan sisteminde; bayiler, her defasında ürünü ya da hizmeti aldığında bağlı oldukları hesaplara puan yüklenir ve ödül kataloğu ya da sitesi aracılığıyla bu puanları kullanabilirler. Katalog dışında, hizmetlerinize ilave yükseltmeler teklif edebilir ya da seyahat, konser bileti gibi deneyim ödüllendirmeleri verebilirsiniz.

Aynı şekilde en yüksek veya en iyi harcamayı/satışı yapan iş ortaklarına ayrıcalıklı hizmetler sunarak ödüllendirme yapmak da faydalı bir strateji olacaktır. Belirli hedeflere ulaştıklarında bayiye özel bir hizmet, müşteri destek hattı ya da ücretsiz gönderim özelliği vererek de onları motive edebilir ve sadakat düzeylerini arttırabilirsiniz.

Bayi Sadakat Programını Bir Yarışmayla Tanıtma

Yarışmaların kazananı olmayı kim istemez ki? İş ortaklarınızı yeni bir sadakat programına davet etmeyi düşünüyorsanız onların dikkatini daha fazla çekmek için bir yarışma ya da çekiliş düzenleyebilirsiniz. İlgiyi arttırıcı ödüllerle programın harika bir potansiyelle başlamasını sağlamak elinizde!

Bayi Yönlendirmelerini Teşvik Etme

Yeni bayileri işletmelerle buluşturmak için harika bir yöntem olan bayi referans programları, her başarılı yönlendirmede çeşitli indirimler ve ücretsiz hediyeler verilmesini amaçlıyor. Başarılı olmaya teşvik edilen bayiler, daha fazla yeni müşteri getirdiğinden iki kat daha yararlı olan bu yöntem, müşteri potansiyelinin üst seviyeye çıkmasına da yardımcı oluyor. Her başvuru aynı zamanda daha fazla müşteri potansiyeline de sahip olduğundan katılan bayilerin ödüllendirilmesi de etkili bir adım olarak karşımıza çıkıyor.

Kişisel Mesajlarla Dikkat Çekme

Sadakat programı üyelerinize, ödül puan bakiyeleriyle ilgili kişisel hatırlatmalar göndermekten çekinmeyin. Katılımcıların hem daha aktif olmalarına destek olan hem istek listelerindeki ürünleri almalarını hatırlatan mail ya da mesajlar aracılığıyla kişisel olarak onlarla ilgilendiğinizi gösterebilirsiniz. Mesela; “Selam Mert, hâlâ yeni bir kahve makinesiyle ilgileniyor musun? Online ödül kataloğunda satışa sunuldu!” şeklinde bir mesajla dikkatlerini çekebilir ve onları yakından takip ettiğinizi gösterebilirsiniz.

Marka Elçileri

Hem müşterilerle doğrudan iletişim içerisinde olmaları hem bayiler arasındaki iletişim yoğunluğu nedeniyle önemli bir role sahip olan iş ortaklarının yeni ürünlere ve hizmetlere erken erişmelerini, işletmeleriniz içerisinde önemli bir rol üstlenmelerini ya da internet sitesi üzerinden övgüde bulunmalarını sağlayarak marka elçileri programını yürütebilirsiniz. Yakın bir ilişki kurulduğunda her iki taraf da birbirinden fayda göreceğinden ve daha sıkı bir ortaklık kuracağından marka elçilerine özel etkinliklerle ya da ödüllerle onlara benzersiz bir şekilde teşekkür edebilirsiniz.

Tabii bu maddelerin her birinin, ödüllendirme sisteminin doğru bir şekilde kurulması ve etkili bir şekilde yönetilmesi sayesinde gerçekleşeceğini unutmayın.

Uygulaması ve yönetilmesi kolay bir platforma ve zengin bir ödüllendirme kanalına sahip bayi sadakat programları yürüten Biggclub’ın rehberliğinde şirketiniz için etkili bir sadakat programı ve ödüllendirme stratejisi oluşturabilirsiniz.

Tek platformdan kampanyaların ve içeriklerin oluşturulmasına ve yönetilmesine imkan tanıyan, bayi profili çıkaran, bayi eğilimlerini ölçen, çeşitli raporlar çekilebilmesine imkan tanıyan, video izle kazan, paylaş kazan gibi interaktif uygulamalarla bayilerin puan toplamasını sağlayan Biggclub, 25.000’in üzerinde ürüne, seyahat ve deneyimler bölümüne, hediye çeklerine sahip online ödül sitesinin şirketlerin istekleri doğrultusunda hazırlanmasına izin veriyor.