mavi yakan çalışan

Mavi Yaka Motivasyonu

Mavi yakadan motivasyon, bağlılık, sadakat beklenirken değişen mavi yaka profilini ve taleplerini görmek, fark etmek gerekiyor. Eğitim seviyesi yükselen, daha bilgili olan, rakip şirketlere daha kolay geçebilen mavi yakayı yönetmekte zorlanan şirketlerin sürdürülebilir bir başarıya ulaşması neredeyse imkânsız!

Şirketler için en az beyaz yaka kadar önemli olan mavi yaka motivasyonu, mavi yakanın bağlılığını, memnuniyetini ve verimliliğini arttırmak açısından çok değerli! Eskiden mavi yaka memnuniyeti beyaz yakaya göre çok daha yüksekken yapılan araştırmalara göre bugünlerde bu oran fark edilir şekilde düşüşe geçmiş durumda. Beyaz yakanın bağlılığını ve sadakatini düşünen ama mavi yakayı arka plana iten ve bu programlara dahil etmeyen şirketlerde mavi yaka motivasyonu şiddetli bir şekilde düşüşe geçiyor ve bu durum kurum kültüründen şirketin başarılarına kadar pek çok noktayı olumsuz etkiliyor. Kurum kültürüne beyaz yaka kadar katkısı bulunan mavi yaka, kurum kültürüne ve stratejisine ne kadar hâkim olursa, bu konularda ne kadar bilgilendirilirse şirket için o kadar fazla değer yaratır.

mavi yakan çalışanların motivasyonu, performans yönetimi
mavi yakan çalışanların motivasyonu, performans yönetimi

Mavi yaka motivasyonu ile bağlantılı olan performans yönetimi aracılığıyla çalışanların verimliliğini ve memnuniyetini istenilen düzeye çıkarabilir, mesleki gelişimlerine katkıda bulunabilir, aidiyet duygularını arttırabilirsiniz. Performans yönetimi şeffaf, gelişime açık, ölçülebilir olmalı ki geri bildirim alan mavi yaka çalışanlar, performanslarını yükseltebilsin ve kendilerini mutlu hissetsin. Burada insan kaynaklarına büyük bir rol düşüyor. Ağırlıklı olarak beyaz yakaya odaklanan ve sadakat programlarında onları hedefleyen İK, mavi yakalıları da aynı şekilde değerlendirmeli ki istenilen sonuçlar elde edilebilsin. Mavi yakalıların kariyer planlamasının adil ve doğru şekilde yapılması da onlar için çok önemli olduğundan başarılı çalışanların kariyerlerinde yükselmelerine zemin hazırlamalısınız.

Beyaz yakalılar gibi gerçek zamanlı tanıma ve takdir bekleyen mavi yaka, bunun devamlı ve düzenli bir şekilde yapılması halinde motivasyonlarına önemli bir katkı yapacağını açık bir şekilde gösteriyorlar. Sadece önemli bir işi başarıyla bitirdiklerinde ya da ekstra iş yaptıklarında takdir ve teşekkür almak istemeyen mavi yaka, günlük çalışmalarının da takdir edilmesini istediğinden burada takım liderlerine, yöneticilere önemli görevler düşüyor. Aynı zamanda somut ödüllerle, esnek yan haklarla desteklenmesi gereken mavi yaka motivasyonu, mavi yaka ödüllendirme stratejisi ile bir araya getirilmeli ki bağlılık ve verimlilik yükselsin.

Mavi yaka çalışanların olduğu sektörlerde sirkülasyon daha yüksek olduğundan mavi yaka ödüllendirmeye ağırlık vererek bu durumu azaltabilirsiniz. Rakiplerden ayrılma ve onların önüne geçme konusunda çok önemli olan mavi yaka ödüllendirme programlarında, çalışanlar aldıkları puanların karşılığında ihtiyaçları doğrultusunda ödül seçebilirler. Bu bir hafta sonu tatili de bir beyaz eşya ya da hediye çeki de olabilir.

Biggstars olarak şirketinizin talepleri doğrultusunda, tamamen size özel bir mavi yaka çalışan ödüllendirme, sosyal tanıma ve takdir platformu oluşturabiliriz. 30 ana kategoride 850 markayı kapsayan 25.000’in üzerindeki ödül seçeneği ile ödüllendirmeye yeni bir soluk getiren Biggstars; seyahat ve deneyim bölümleri, esnek yan hakları, dijital hediye çekleri ve tasarım koleksiyonlarıyla hiçbir yerde bulunamayan geniş kapsamlı ve fonksiyonel bir çalışan ödüllendirme sistemi sunuyor.

Aynı zamanda çalışanların ödüllendirilmesi dışında, bireysel önerilerin paylaşılabileceği, olumlu görüşlerini söylenebileceği, çalışanların takdir ve tebrik edileceği, şirket içi haberlerin paylaşılacağı dinamik bir sosyal platform sunan Biggstars, mobilde ve web ortamında çalışabilen uygulamaları ve raporlama modülleriyle çalışanların ve yöneticilerin her an, her yerde erişebileceği işlevsel bir program oluşturuyor.