Şirketlerin Motivasyon Uygulamaları Neler Olmalı?

Motivasyon yüksekliğine tüm ekip sahip olduğunda hem verimlilik hem performans artacağından şirketlerin motivasyon uygulamalarına yer vermeleri çok önemli. Motivasyon sağlandığında aynı zamanda müşteri memnuniyeti yükseleceğinden şirketler sadece ekonomik olarak kâra geçmez aynı şekilde itibar da kazanırlar.

1-Sosyal Tanıma: Çalışanların kendilerini değerli ve işe yarar hissetmelerini sağlayan sosyal tanıma, birey olarak onların farkında olduğunuzu göstermenin en etkili yollarından biri… Motivasyon noktalarını bulma konusunda da yardımcı olan sosyal tanıma, şirket içi bir platform üzerinden yapıldığında çalışanlarla ilgili data toplanmasını da sağlayacağından çalışana özel fırsatlar sunabilirsiniz. Bu kimisi için kişisel gelişim fırsatı, kimisi için seyahat ödülü olabilir. 

Şirketlerin Motivasyon Uygulamaları, Müşteri Davranışlarına Etkisi
Şirketlerin Motivasyon Uygulamaları, Müşteri Davranışlarına Etkisi

2-İç Motivasyon İçin Destek: Motivasyon programını en üstten başlayarak yürütmelisiniz ki aşağıya doğru pozitif etkisi devam etsin. Bu nedenle patronlar, yöneticileri daha fazla sorumluluk almaları için teşvik etmeli, destek olmalı, iletişimi sıkı tutmalı ve onların değerli olduklarını hissettirmeli. Patronları tarafından desteklenen yöneticilerin güven duygusu ve öz değeri yükseleceğinden iç motivasyonları gelişir; böylelikle onlar da çalışanları için aynı desteği verir ve onların da iç motivasyonu artmış olur.

3-Teşvik ve Ödüllendirme: Her zaman motivasyon arttırıcı olan ve bütçeye göre belirlenebilmesiyle pahalı olmaları da gerekmeyen teşvik ve ödüllendirmelerin, çalışan bağlılığının yükselmesinde önemli katkısı bulunuyor. Sinema ya da konser biletinden seyahate kadar geniş bir alana yayılabilen ödüllendirmeyi, kurum kültürüne uygun şekilde yapmalı ve adil ve şeffaf bir şekilde bu sistemi yürütmelisiniz. Aksi takdirde adil olmayan ve sadece belirli kişilere yapılan bir ödüllendirme sistemi, çalışanların demotive olmasına sebep olabilir.

4-Esnek Yan Haklar: Çalışanların kendi ödülünü kendisinin seçmesine izin veren esnek yan haklar, çalışan motivasyonunu hızlı bir şekilde yükseltiyor ve şirketlerin motivasyon uygulamaları arasında önemli bir yer kaplıyor. İhtiyaçları doğrultusunda seçim yapabilen çalışanlar, şirketin sunduğu ödül puan sitesinden dilediği ürünü ya da deneyimi seçebiliyor.

5-Kurum Kültürü: Güçlü bir kurum kültürü, şirketlerin A’dan Z’ye her noktasını etkilediği gibi aynı şekilde çalışanların motivasyonunu ve performansını da etkiliyor. Sağlam bir strateji ve sadakat programıyla kurum kültürü sürdürülebilir olduğunda çalışanların ne kadar motive olduğunu siz de fark edeceksiniz.

6-Takdir ve Teşekkür: Şirketlerin olmazsa olmazı takdir ve teşekkür kültürünün varlığı söz konusu olmadan kesinlikle eksiksiz bir çalışan motivasyonuna sahip olamazsınız. Şirketlerin motivasyon uygulamaları arasında yer alması gereken ve sosyal tanıma ile el ele giden takdir ve teşekkür, çalışanların şirketlerinde gerçekten bir fark yarattıklarını hissedebilmeleri açısından çok önemli!

Biggstars olarak şirketiniz için global bir çalışan takdir ve ödüllendirme platformu oluşturarak çalışan motivasyonuna sahip olmanız için gerekli uygulamaları hayata geçirebiliriz.

Çalışanların tebrik edileceği, olumlu görüşlerini paylaşabileceği, ödüllendirilebileceği, sosyal tanıma yapılabilen ve kurum kültürü yaratan bir sistem ortaya çıkaran Biggstars; 25.000’in üzerinde ödüllendirme seçeneği, seyahat ve deneyimler bölümü, mobilde ve web ortamında çalışabilen uygulamaları, raporlama modülleriyle çalışanların ve yöneticilerin her an, her yerde erişebileceği işlevsel bir program oluşturuyor.