Müşteri Sadakat Programı Nedir?

Tüm şirketlerin en önemli varlıklarından biri olan ve en çok arzu ettikleri şey olan müşteri sadakati, küçük büyük her şirketin hayali!

Hem müşteri hem de şirket açısından birçok faydası bulunan müşteri sadakat programı, sunduğu avantajlar, indirimler, ödüller, puanlar, hediyeler, promosyon ürünlerle müşterilerin sadakat ve bağlılık düzeyini arttırmayı amaçlar. Etkili bir müşteri sadakat programında işletmenin ürünlerini ya da hizmetlerini düzenli olarak satın alan müşteriler çeşitli şekillerde ödüllendirilir ve sürekli bir şekilde geri dönmeleri için teşvik edilirler. “Müşteri sadakat programı nedir?” diye sorduğumuzda karşımıza çıkan cevap olumlu bir müşteri deneyiminin, müşteri memnuniyetinin, müşterilerin aldığı kaliteli hizmet anlayışının yükselmesi için yapılan çalışmaların toplamıdır aslında.Eğer bir müşteri markadan tekrar tekrar ve sık sık satın alma yapıyorsa, rakip markaları tercih etmiyorsa, yaşadığı olumlu marka deneyimini paylaşıyorsa onun sadık bir müşteri olduğunu söyleyebiliriz. Markaların başarısı açısından çok önemli olan müşteri sadakati, etkisini net bir şekilde göstermektedir.

Müşteri Sadakat Programlarının Amacı

Birkaç temel hedefe sahip olan müşteri sadakat programlarında; müşteri ile şirket arasındaki ilişkiyi güçlendirmek, işi geliştirmek, satışları arttırmak, müşterilerin düzenli olarak geri gelmelerini sağlamak temel hedefler arasında öne çıkar. Bu hedeflere ulaşmanın önemli unsurlarından biri sadakat programının müşteriye bir fayda sağlaması olduğundan program yeterince ilgi çekici olmazsa ve müşterilere gerçekten fayda sağlamazsa müşteriler ilgi göstermez ve program da dolayısıyla başarılı olamaz. Ancak faydalar gerçekten cazip olduğunda müşteri sadakat programı, satışları yükseltmeye başlar ve müşteri bir sonraki satın alma işlemi için teşvik edilmiş olur.

Müşteri Sadakati Neden Önemli?,

Tüm şirketlerin en önemli varlıklarından biri olan ve en çok arzu ettikleri şey olan müşteri sadakati, küçük büyük her şirketin hayali!
Sadık müşteriler çok daha sadık olduklarında markaya daha sık geri dönüş sağlarlar, daha çok harcama yaparlar ve arkadaşları, yakınları ile kendi kişisel deneyimlerini, tavsiyelerini hiçbir yönlendirme olmadan paylaşırlar. Bu da hiçbir ücret ödemeden reklamınızın yapılmasını sağlar. Adeta birer marka elçisine dönüşen sadık müşteriler, parayla elde edilemeyecek kadar önemli bir tanıtım ağı oluştururlar.

Etrafta aynı ürünün ya da hizmetin yüzlerce farklı seçeneği varken bir müşteri, sürekli aynı markaya geri dönmeye devam ediyorsa bunda dikkat edilmesi gereken çok önemli bir nokta vardır. Müşteri bu davranışıyla o markaya gerçekten güvendiğini ve markayı sevdiğini söyler. Başarılı bir müşteri sadakat programına sahip olduğunuzda rakip, sizden düşük fiyat ya da bir avantaj sunsa da sadık müşteri sizi seçmeye devam eder.

Başarılı Bir Müşteri Sadakat Programı İçin

Müşteri sadakat programları aracılığıyla müşteriler için olumlu deneyimler yaratmalı, onlara alışveriş yaptıkça puan kazandırmalı, kişiselleştirilmiş ödüller sunmalı, kendilerini değerli hissetmelerini sağlamalı, elde edilen verilerle müşteri ilişkilerini geliştirmeli, daha fazlası için geri gelmelerini sağlamalı ve bu maddelerin aracılığıyla bağlılıklarını arttırmalısınız.

Müşterilerinizin memnuniyetini ve bağlılığını yukarıya taşımak için Biggrewards platformunu kullanmak isteyebilirsiniz. Son kullanıcıya yönelik bir ödül-puan uygulaması olan Biggrewards, sadakat programları içerisinde seçkin ve kaliteli ürün içerikleriyle karşılaşmak, zengin bir ürün grubu bulmak, farklı seyahat ve deneyim bölümleri görmek isteyen müşterilerin tüm ihtiyaçlarını karşılıyor.

Uzun vadeli, eski müşteriler söz konusu olduğunda kişiye özel deneyimler, senyoritiye puan, sosyal medya aksiyonlarının ödüllendirilmesi önemli olmaya başladığından sistemli bir müşteri sadakat programıyla markanızı entegre etmelisiniz. Müşterileri her an yakalayabilmek için geliştirilen Biggymobil sayesinde müşterilerin fişlerinin fotoğrafını çekip, sisteme yükleyerek anında puan toplamalarını, bu puanları, Biggrewards sitesinde kullanmalarını ve club uygulaması ile sosyal medya üzerinden sizinle etkileşime geçmelerini sağlayabilirsiniz.