Kurum Kültürüne Değer Katmanın 4 Yolu

Üretkenlikten büyümeye kadar şirketin her noktasını etkileyen bir kurum kültürü yaratmak için iyi bir strateji belirlemek ve şirket içi çalışan takdir ve ödüllendirme programına yer vermek gerekiyor!

Şirket misyonu ve değerlerinden liderlik yapısına, ofis ortamından takım bağlılığına ve iletişime kadar birçok organizasyonel ayrıntı çerçevesinde şekillenen kurum kültürü, farklı türlerden tüm işletmeler için gittikçe önemli hale gelen bir kavram oluyor. Güçlü bir şirket kültürü ortaya çıkarırken kurum kimliğinin, çalışan bağlılığının ve kurumsal imajın büyük bir rolü bulunuyor.

kurum kültür önemi, kurum kültür çeşitleri,

Harvard Business Review’a göre iş yerindeki refah ortamı ve maddi yararlar, olumlu bir çalışan kurum kültürü aracılığıyla yaratılıyor. Bu nedenle şirketlerin satış süreçlerini, finansman durumlarını değerlendirdikleri kadar şirket kültürlerini de değerlendirmeleri gerekiyor. Eğer daha önce hiç yapmadıysanız aşağıda sıralayacağımız 4 adımı kullanarak şirketinizde bu kültürü geliştirebilir ve iyileştirebilirsiniz.

Yeni Çalışanların Oryantasyon Süreçlerini Değerlendirin.

Amacınız; işinin ehli, yenilikçi, kendini görevine adayan kişileri işe almaksa o zaman işe alım ve oryantasyon süreçlerinde onların bağlılığını ve saygısını kazanmalısınız. Eğitim yöntemlerinin güncelliğini yitirip yitirmediği, şirket kılavuzu okumak gibi monoton süreçlerin olup olmadığı ya da yaklaşımın kişiselleştirilip kişiselleştirilmediği göz önünde bulundurulmalı ki yaratıcı, bağlılık odaklı ve katılımcı bir oryantasyon süreci ortaya çıksın.