Çalışan Motivasyonu Nedir ?

Motivasyonu yüksek çalışanlar; problemleri daha hızlı çözer, daha yaratıcı olur, inovasyon yönü daha güçlü olur ve kesinlikle şirket bağlılığının yüksekliğiyle fark yaratır!

Şirketlerin başarısı için mutlaka ama mutlaka önem verilmesi gereken çalışan motivasyonu, sürekli olarak geliştirilmesi ve devamlı güncel tutulup, çeşitli şekillerde zenginleştirilmesi gereken noktalardan biri… Çalışanların hareketlerinin ardındaki nedenleri anlamalı ve ekiplerinizi motive edebilmek için bunları kullanmalısınız ki rakip şirketlerin önüne geçebilin ve şirket başarılarını daha da ileri taşıyabilin.

Çalışan motivasyonu ve bağlılık çalışmaları
Çalışan motivasyonu ve bağlılık çalışmaları

Motivasyon Neden Önemli?

Şirketlerin motivasyon uygulamaları içerisinde değer gören, takdir edilen, ödüllendirilen, sosyal olarak tanınan çalışan, motive olur ve sonrasında şirketine gördüğü değer kadar hatta daha da fazla değer katmak için çalışır. Motivasyon, tüm ekibe dağıldığında verimlilik ve performans artar, müşteri memnuniyeti yükselir ve dolayısıyla şirket hem ekonomik olarak kâra geçer hem itibar kazanır. Motive çalışanlar; problemleri, belirsizlikleri daha hızlı çözer, daha yaratıcı olur, inovasyon yönü daha güçlü olur ve kesinlikle şirket bağlılığı daha yüksek olur.

Kaç Tür Çalışan Bağlılığı Var?

Şirketlerdeki çalışan bağlılığının kaça ayrıldığını bilmek, çalışan motivasyonunun ne kadar gerekli olduğunu anlamak açısından önemli! 3 farklı çalışan bağlılığı olduğunu söyleyen Gallup’un yaptığı araştırmaya göre:

  • Bağlı: Tutkuyla çalışan ve şirketine derin bir şekilde bağlı hisseden çalışanlar… Bu tür çalışanlar, motivasyonu ve şirketi ileriye taşırlar.
  • Bağlı değil: Aslında fiziksel olarak olmasa da psikolojik olarak “ayrılmış” olan! Tüm iş günü boyunca uyurgezerlik yaparlar, zamanlarını enerjisiz ve tutkusuz geçirirler. Diğer çalışanların motivasyonunu da olumsuz yönde etkilerler.
  • Aktif olarak ayrı: Sadece işte mutlu değiller ve mutsuzluklarını davranışlarıyla ortaya koymakla meşguller. Bu çalışanlar günlerini, bağlılığı yüksek iş arkadaşlarının başardıklarını baltalayarak geçirirler.

Açıkça belli olduğu gibi son grup, şirketlere en çok zarar veren ve çalışan motivasyonunu aşağılara çeken çalışan türü arasında yer alıyor. Bu tarz çalışanların şirketleriyle hiçbir duygusal bağı kalmadığı gibi işverenlerinin çıkarlarına karşı bile çalışıyor olabilirler. Daha az üretkendirler, iş arkadaşlarını olumsuz etkilerler, hiçbir motivasyonları yoktur.

Şirketlerin korkulu rüyası olma konusunda oldukça iddialı olan bu çalışanların şirketinizde olmaması için çalışan sadakati üzerine bir strateji geliştirmeli ve çalışan takdir ve ödüllendirme programlarına mutlaka yer vermelisiniz.

Biggstars olarak şirketiniz için global bir çalışan takdir ve ödüllendirme platformu oluşturarak çalışan motivasyonuna sahip olmanız için gerekli uygulamaları hayata geçirebiliriz.

Çalışanların tebrik edileceği, olumlu görüşlerini paylaşabileceği, ödüllendirilebileceği, sosyal tanıma yapılabilen ve kurum kültürü yaratan bir sistem ortaya çıkaran Biggstars; 25.000’in üzerinde ödüllendirme seçeneği, seyahat ve deneyimler bölümü, mobilde ve web ortamında çalışabilen uygulamaları, raporlama modülleriyle çalışanların ve yöneticilerin her an, her yerde erişebileceği işlevsel bir program oluşturuyor.