Çalışanlara Verilebilecek Ödüller

Araştırmalar; ödüllendirilen, takdir edilen ve tanınan çalışanların genel olarak daha mutlu olduklarını, takım arkadaşlarıyla daha iyi iletişime sahip olduklarını ve yapıcı geri bildirimlere açık olduklarını gösteriyor.

İstedikleri işi seçebilecekleri ve istedikleri işe kabul edileceklerini hisseden yüksek vasıflı çalışanların bir yansıması olarak şirketler, hiç olmadığı kadar güçlü bir yetenek rekabetinin ortasında kalıyor ve çalışanlara verilebilecek ödüller, esnek yan haklar, sosyal tanıma ve takdir gibi uygulamalar, yetenekli çalışanların seçiminde belirleyici oluyor. Üst düzey yetenekleri şirketlere çekmenin, onları kurum içerisinde mutlu ve sadık tutmanın çeşitli yolları bulunuyor. Çalışan tanıma ve ödüllendirme programı sunmak, bunların başında geliyor ve bu uygulamaların aynı zamanda şirketlerin finansal durumunu geliştirmede etkili olduğu biliniyor.

Çalışanlara verilebilecek ödüller, sosyal tanıma ve takdir
Çalışanlara verilebilecek ödüller, sosyal tanıma ve takdir

Çalışan Ödüllendirme ve Sosyal Tanıma Sistemi Neden Önemli?

İşiniz yazılım üzerine odaklanmış olsa bile, insanlar hâlâ her şeyin yürümesini sağlayan esas makine… Araştırmalar, çabaları nedeniyle takdir edilen, tanınan ve ödüllendirilen çalışanların genel olarak daha mutlu olduklarını, takım arkadaşlarıyla daha iyi iletişime sahip olduklarını ve yapıcı geri bildirimlere açık olduklarını gösteriyor. Finansal olarak ölçülebilir geri bildirimler alınmasını da sağlayan programlar, bir Aberdeen Grup çalışmasına göre yıllık satış gelirlerinin neredeyse %25 artmasını ve satış takımının başarısının da üç katına çıkmasını sağlıyor.  

Personel Ödüllendirme Örneklerinin Değişimi

Geçmiş nesillerde işe yarayan çalışma politikaları ve teşvikle ödüllendirmeler, artık etkili olmadığından ve günümüze uyum sağlayamadığından şirketler; motive, sadık ve verimli çalışanlar için özel ödüllendirme sistemleri geliştiriyorlar. Bilişsek esnek hale gelen çalışanları, her noktada yakalamak, dijital ve mobil olmak, sosyal bir platform kurmak ve zengin bir ödüllendirme programı oluşturmak önemli! Takdir ve sosyal tanımaya da ayrı bir şekilde önem veren yeni jenerasyonu şirket içerisinde tutmak ve memnun etmek için ödül ve puan dışında şirket içindeki intranet platformda tebrik etmek, başarılarını göstermek gerekiyor.

Çalışanlar Ne Tarz Ödüller İstiyor?

  • Sosyal Tanıma: Personel ödüllendirme örnekleri içerisinde önemli bir yere sahip olan sosyal tanımayı şirket içi bir Linkedin platformu gibi düşünebiliriz. Çalışanların başarılarının gösterildiği, insanların birbirini tebrik ettiği, teşekkür ve takdirlerini sunduğu, ödüllendirildiği, şirket içi haberlerin paylaşıldığı uygulamada; anında geri bildirim yapılabiliyor, durum güncellemeleri takip edilebiliyor, beğenme ve yorum özellikleriyle çalışanlar arasında sıcak bir iletişim kuruluyor. Bu sayede çalışan grubu arasında sadakat inşa ediliyor ve sosyal paylaşımlar ile ödüllendirmenin etkisi ileriye taşınıyor.
  • Esnek Yan Haklar: Sunduğu özgür alanla çalışanlara verilebilecek ödüller arasında açık ara fark yaratan esnek yan haklar; başarıları, çalışkanlıkları, azimleri, iyi iletişimleri sonucunda puanla ödüllendirilen çalışanların, şirkete özel ödül puan sitesinden dilediği ürünü ya da deneyimi seçmesine izin veriyor. İhtiyaçlar doğrultusunda seçim yapılabilmesine imkân tanıdığı için çalışanlar üzerinde pozitif etkisi bulunan esnek yan haklar ile çalışan motivasyonunu ve verimliliğini iyileştirmek çok kolay!

Yazıyı görüntüle

  • Seyahat ve Deneyimler: Rakiplerden ayrılma ve onların önüne geçme konusunda ayrı bir güce sahip olan seyahat ve deneyim ile ödüllendirme, kişiler üzerinde iz bırakması ve akılda kalıcılığı ile her şirketin tercih etmesi gereken personel ödüllendirme örneklerinden biri oluyor. Unutulmaz bir anıya sahip olmalarını sağlayarak çalışan bağlılığını üst noktaya taşıyan seyahat ve deneyimlerle çalışanlarınızı gurme bir eğitime gönderebilir, keyif dolu atölyeler verebilir, özel destinasyonlarla seyahate çıkarabilirsiniz.
  • Profesyonel Gelişim Fırsatı: Maddi olmayan motivasyonların içerisinde en az sosyal tanıma ve takdir kadar etkili olan profesyonel gelişim imkânları, çalışanlara kariyerlerinde ilerleme şansı sunuyor ve şirkete duydukları bağlılığın artmasını sağlıyor.
  • Hediye Çekleri ve Tasarım Ürünler: Ödüllendirme seçeneklerinin arasına, hiçbir yerde bulunamayacak özel üretim tasarım ürünler ekleyerek çalışanların kedileri için özgün ve keyifli hediyeler seçmesine izin verebilirsiniz. Aynı şekilde hediye çekleri de giyimden yeme-içmeye uzanan farklı alternatifleriyle çalışanlara özel bir ödül deneyimi yaşatıyor.

Biggstars olarak şirketinizin talepleri doğrultusunda, tamamen size özel, global bir çalışan ödüllendirme, sosyal tanıma ve takdir platformu oluşturabiliriz.

30 ana kategoride 850 markayı kapsayan 25.000’in üzerindeki ödül seçeneği ile ödüllendirmeye yeni bir soluk getiren Biggstars; seyahat ve deneyim bölümleri, esnek yan hakları, dijital hediye çekleri ve tasarım koleksiyonlarıyla hiçbir yerde bulunamayan geniş kapsamlı ve fonksiyonel bir çalışan ödüllendirme sistemi sunuyor.

Çalışanların ödüllendirilmesi dışında, olumlu görüşlerin paylaşılacağı, çalışanların takdir edileceği, motivasyonun artacağı, şirket içi haberlerin paylaşılacağı dinamik bir platform yaratan Biggstars, mobilde ve web ortamında çalışabilen uygulamaları ve raporlama modülleriyle çalışanların ve yöneticilerin her an, her yerde erişebileceği işlevsel bir program oluşturuyor.