Esnek Yan Hakların Çalışanlara ve Şirketlere Kattığı Avantajlar

Esnek yan haklar, bir yandan çalışanların mutluğunu ve sadakatini arttırırken diğer yandan kurum itibarını arttırmasıyla da pek çok avantaj sunuyor.

Bir süredir çalışanların ve şirketlerin gündeminde olan esnek yan haklar, bir yandan çalışanların şirkete duyduğu bağlılığı, sadakati arttırırken diğer yandan da çalışan motivasyonunu ve mutluluğunu yükseltmede büyük bir rol oynuyor. Standart yan hakların paketlerle genişletilmesi ve özelleştirilebilmesi anlamına gelen esnek yan haklar, son dönemlerde şirketlerin de daha yoğun ilgi göstermesi sonucunda yukarı yönde bir ivme kazanıyor. Giyim çeklerinden seyahat deneyimine, kişisel gelişim desteğinden sağlığa, benzin-araç yardımından market alışverişine, çocukların eğitimine yönelik destekten teknolojik ürünlere kadar birbirinden oldukça farklı noktalarda uygulanabilen ve her çalışanın kendine özel, esnek ödüller bulmasını sağlayan esnek yan haklar, büyük bir avantaj sunuyor.

Şirketler ve çalışanlar için esnek yan haklar
Şirketler ve çalışanlar için esnek yan haklar

Çalışanların pozisyonuna, ne kadar uzun zamandır şirkette çalıştığına, performansına göre belirlenebilen esnek yan hak uygulamaları, belirli bir paket içerisinden çalışanın seçim yapmasına olanak tanıyor. Mesela şirket çalışanının ilkokula başlayan ya da üniversiteye giden bir çocuğu varsa eğitim destek hakkından; telefonu ya da bilgisayarı bozulduysa teknolojik alışveriş çeklerinden yararlanmak isteyebilir. Bu tamamen, çalışanın o zamanki ihtiyaçlarına, gereksinimlerine göre değişiklik göstereceğinden çalışana ne kadar farklı esnek yan hak uygulamaları sunulursa alınacak sonuç o kadar değerli olur. Kişiselleştirilebildiği için çalışanlarda ayrıca pozitif bir etkiye sahip olan esnek yan haklar, ekonomik kriz nedeniyle daralan bütçelere sahip olan şirketlerin kaybetmek istemedikleri çalışanların kuruma olan bağlılıklarını daha az bütçe ile korumalarına da yardımcı oluyor. Ücretlerde yeterli düzeyde artış yapamayan kurumların da kurtarıcısı olan esnek yan hak uygulamaları, genel bir bakış açısıyla aslında hem çalışanları, hem şirketi düşünüyor.

Çalışanın motive bir şekilde işlerini yapması, şirketlere tahmin edebileceklerinden çok daha büyük bir artı değer kattığından esnek yan haklar gibi avantajlı bir uygulama ile çalışanları ödüllendirmek, aslında her şirketin insan kaynakları departmanının öncelik vermesi gereken bir uygulama oluyor. Yemek, servis, sağlık sigortası gibi temel haklar dışında verilen esnek yan haklar, mevcut çalışanları olduğu kadar şirkete yeni başlayacak kişileri de olumlu yönde etkiliyor ve rakip şirketlerin önüne geçilmesini sağlıyor. Esnek ödülleri seçebilme, onlar arasında tercih yapabilme özgürlüğü, aynı zamanda çalışana değerli olma hissi veriyor ve kurumun ona, ne kadar çok önem verdiğini görmesine yardımcı oluyor.

Esnek yan hak uygulamalarının avantajlarına baktığımızda kurum itibarını arttırdığını, çalışanların ihtiyaçlarına özel çözümler sunduğunu, farkındalığı arttırdığını, çalışan motivasyon ve sadakatini en üst noktaya çıkarttığını, rakip şirketler arasında fark yaratarak tercih edilme olasılığını arttırdığını görüyoruz. Hesaplama modülü ve esnek ödüllerle insan kaynaklarını daha verimli kullanabilir, çalışanların ailenin bir parçasıymış gibi hissetmelerini sağlayabilir, marka kültürünüze katma değer katabilirsiniz.